ברוכים הבאים לייעוץ הדדי להערכה מחדש

הרווי ג'קינס - מתוך "פרזנט טיים" - יולי 1995

תרגום : אליעזר קלאי

 

עם התחלת היכרותכם עם התורה והמעשה של היעוץ ההדדי להערכה מחדש ( או כפי שאנו מכנים אותו ה"יעוץ"), אני מברך אתכם בשם כל אלה הותיקים יותר ביעוץ. ברוכים הבאים למה שעשוי להיות פרק מעניין מאד בחייכם. היעוץ אינו "עתיק" מאד, וכעת (ב-1984) הינו בן כ- 33 שנים. אחדים מאתנו השתמשו והתעסקו בו לכל אורך התקופה ורבים אחרים במשך חלק ממנה. משך תקופה זו נצברו מידע וניסיון, שלא אוכל לתמצת אותם באגרת ברכה זו, אך אשתדל להציג מספר השקפות מועילות בקשר לייעוץ.

 

תהליך טבעי שהודחק

בראשית הלימוד של היעוץ אתם מתחילים בהשבה שיטתית של תהליך וקשר חשובים מאד. תהליך זה הינו טבעי לכל בני אנוש, אך רובנו הורחקנו ממנו כשהיינו צעירים ביותר, ומאז התקשינו להשתמש בו, קושי זה נובע בחלקו בשל החינוך לא להשתמש בתהליך, ובחלקו משום שהתהליך דורש שותף נוסף אחד לפחות בכדי לפעול, ובדרך כלל לא ניתן היה להשיג שותפים כאלה בעולמנו.

אתם תלמדו איך להקשיב ולתת תשומת לב על פי תור וכן תסייעו לעצמכם ולאחרים לחשוף כישורים שונים שבאו בתורשה, אך שלא הייתה להם הזדמנות להתפתח. בין הכישורים האלה נמצאת היכולת לשמחת חיים שהיא כנראה זכות טבעית לכל בן אנוש, וכן כלים אחרים להשגת מערכות יחסים מצוינות עם אנשים אחרים.

רוב המידע יתקבל בפגישות, בקריאת הספרות על יעוץ ובהתנסות המצטברת יחד עם השותפים לך.

 

לא מעשה קסמים

אם את בת מזל תוכלי להיות מוקסמת על ידי התוצאות הראשונות של היעוץ. גם אם בהתחלה תתקלי בקשיים בעצמך, סביר שתתרשמי ממה שישיגו חבריך לכיתה. קורה לעיתים שתלמידים חדשים מתרשמים כי היעוץ הוא תהליך קסום הפועל מעצמו. דבר זה עלול לגרום לאכזבה כשיתגלו קשיים ותידרש עבודה קשה. לדעתי חשוב לומר מההתחלה שאין אצלנו ניסים. היעוץ הוא תהליך בר-ביצוע אך הוא דורש מלאכת מחשבת כדי להפעילו. בכדי להשיג את מיטב התוצאות, היעוץ ידרוש ממך שימוש בהחלטיות, במאמץ ובחשיבה.

 

אנשים רגילים

אף על פי שהמורים והיועצים המנוסים ומנהיגי הקהילות נראים בעיניי אנשים מצוינים, עליך לזכור כי הם גם אנשים רגילים מאוד. יש להם עדיין קשיים רבים מהם טרם השתחררו. הם עדיין עשויים לשגות. עדיין יש להם ירידות במידת ההתחשבות, הם אינם בשום פנים מושלמים או פועלים בצורה מושלמת ביחסיהם עם יועצים חדשים, ותיקים וביניהם לבין עצמם. הם כמוני וכמוך. אכן, הם מעורבים בתהליך בר-ביצוע וכדאי, אך לרובם (ולרובנו) יש עוד דרך ארוכה. הציפייה לשלמות מהם, או המחשבה שהם "יפתרו את כל הבעיות" או שה"יעוץ פועל" עלולה לגרום לאכזבות בעתיד. היעוץ אינו פועל מעצמו - ניתן להפעיל אותו. תוכלו להפיק מהיעוץ בהתאם למה שתשקיעו בו. ההישגים תלויים במידת ההתמדה. למרות שהרבה ממה שעליך ללמוד ולהתנסות יעשה בקלות יחסית, כי אחרים כבר התאמצו והשקיעו בכך וימסרו לך מניסיונם בפגישות ובספרות, עדיין התקדמותך האישית תדרוש מאמץ, מחשבה והתמדה מצדך.

 

הבחירה היא שלך

עד היום אנשים רבים נטלו חלק במחזור או שניים של כיתות יעוץ, ועשו סשנים במשך חודשים מספר, ומאז הפסיקו ללמוד או להשקיע ביעוץ. הם פשוט נטלו את הידע שרכשו והמשיכו ליישם אותו ככל האפשר בחייהם, והם מרוצים ממה שרכשו ביעוץ. זו יכולה להיות גם הבחירה שלך. את עשויה לגלות דברים אחרים שאת רוצה לעשות (את אפילו עשויה לגלות כי אינך יכולה לנצל את היעוץ, עם מידת ההשקעה שאת מוכנה להשקיע), וזה בסדר גמור. אתה מוזמן להשתתף בהרצאת מבוא בלבד, או בהרצאת מבוא ומעט התנסות אחר כך, ולנצל את הידע הזה בחייך כמיטב יכולתך, תוך ידיעה כי אנו שמתמידים וממשיכים מאחלים לך הצלחה.

אפשר גם שתתמידי יותר ותהפכי ליועצת מוכשרת, ורק אז, בזמן שתנצלי את יכולתך וכישוריך המחודשים, תהפכי עסוקה כל כך שלא ימצא זמן לייעוץ בחייך, ולא תשמרי על קשר אתנו היועצים המתמידים יותר. אולי תתכנני לשוב אלינו בעתיד, ואולי תמשיכי בעצמך לעתיד שונה במקצת וכישורים והנאות משופרים בגין היעוץ. גם אפשרות זו היא בסדר גמור. אין לך מחויבות כלפי יועצים אחרים להתמיד מעבר לנקודה שנראית לך כדאית או אפשרית. אנשים רבים נהגו כך בעבר ביחס לייעוץ.

 

ה"קהילה"

עם זאת, ישנה קבוצה מכובדת של יועצים, שהתארגנו ב"קהילה" או "קהילות" של יעוץ. אלה החליטו כי כדאי להשקיע מאמץ מתמשך עבור המידע, האפשרויות, השותפות והמטרות הגלומים בעבודה יחדיו תוך השימוש ביעוץ, ובכדי לקדם את התיאוריה והמעשה של היעוץ.

כדי להיהפך לחבר בקהילת היעוץ ההדדי, לא די להשתתף בפעילויות, אלא יש גם לתרום ולהשתתף בצורות שונות של עבודה ופעילות של הקהילה : ישנם כתבי עת לקבוצות אוכלוסיה שונות, ישנן סדנאות, קבוצות תמיכה, מנהיגות ופרסומים לאנשים ממוצאים שונים, מגילאים שונים, מהתעסקויות שונות ולאומים שונים. ישנן סדנאות מיוחדות לאנשים השואפים להשתחרר מדיכויים וקיפוחים שונים, כגון גזענות, סקסיזם וקיפוח על רקע מעמדי. ישנם בקהילה אנשים המרכזים נושאים שונים וקבוצות שונות – נשים, צעירים, גברים, שחורים, מרצים באוניברסיטה, ועוד. ישנן קבוצות תמיכה לאנשים בעלי עניין משותף או רקע דומה, אשר משתמשים בכלי היעוץ ההדדי להתמודד עם בעיות הקשורות למוצאם או לנושא המעסיק אותם. ישנם גם אנשים המרכזים מידע בקשר לנושאים ולתחומים שונים.

פעילויות אלה : סדנאות, קבוצות תמיכה, פרסומים ופגישות מנהיגים, הינן הזדמנויות לשיפור היעוץ, ובהן ניתן להמשיך באינטנסיביות בהתקדמות בהגחה. כדי להשתתף בפעילויות יש צורך פשוט לתמוך בביצוען במידת היכולת.

 

התחייבות לטווח ארוך ומנהיגות

ישנה גם אפשרות שכאשר תחוש באפשרות ההתגשמות של תהליכי הפורקן וההערכה מחדש המולדים בבני אדם, וכשתבין את ההשלכות של אלה ובפשטותם לגבי כל בני האדם בעולמנו, אז תהיה מעוניין להפוך את אלה לחלק חשוב מפעילותך, במקביל וכתמיכה לתחומי עיסוק ועניין אחרים שלך : עבודה, תרבות, אמונה או אמנות.

לאלה מכם שמחליטים כך, ומעוניינים לבחון את האפשרות של השתלבות לאורך כל הדרך, למען הגחה עצמית מוחלטת ולמען שימור העולם והפיכתו למקום רציונאלי יותר – לכל אלה שלוחה ברכה מיוחדת. ישנו כבר מספר נכבד של אנשים שהתחייבו כך ומתפקדים בהתאם, ואלה מאתנו שבמעמד הזה, להוטים שיצטרפו אלינו עוד. אנו חשים צורך גדול שיהיו עוד אנשים שייקחו חלק במנהיגות, ושיתחייבו להתמיד בהרחבת הידע והיישום של היעוץ ההדדי. אין כל חשיבות לגילך, מינך, לרקע ממנו באת, והשכלתך, עדתך או מקצועך. אנו זקוקים לך (אם את מעוניינת) בדיוק כפי שהינך ובדיוק במצב שהינך נמצאת.

אם תחושו התעניינות עמוקה כזו בהשלכות של היעוץ אי פעם בעתיד, זכרו כי אני ואחרים במנהיגות מתעניינים בכם ונשמח לשמוע מכם. נשתדל לארגן עידוד, סיוע וקשרים ככל שניתן יהיה.

 

ושוב, ברוכים הבאים

שוב, ברוכים הבאים לייעוץ ההדדי להערכה מחדש, בכל מידת התעמקות שתחפצו בה. כולנו, יתר היועצים, שמחים לקבל אתכם בצל קורתנו.


Hebrew Translation of "Welcome to Re-Evaluation Counseling" - Harvey Jackins - Present Time - July 1995

Copyright 2002 © by Rational Island Publishers

All rights reserved


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00