התיאוריה הבסיסית של "יעוץ להערכה מחדש",

אשר עליה מבוססת העבודה של "מאוחדים לסיום הגזענות"

The Basic Theory of RE-evaluation Counseling Upon Which the Work of

United to End Racism Is Based

תרגום: ורדה זכאי

 

"יעוץ להערכה מחדש" (הידוע גם כיעוץ הדדי או כ-RC ) רואה את כל בני האדם כחכמים מלידה, משתפי פעולה וטובים. אנו מניחים שזה טבעי לאנשים להיות ביחסים טובים עם אנשים אחרים, לחשוב טוב, לפעול בתבונה ובהצלחה וליהנות מהחיים.

על פי השקפה זו, כל בן אנוש או בת אנוש פועל/ת  ומשתף/ת פעולה היטב מלבד כאשר דפוסים של מצוקה רגשית מפריעים. אז התנהגות לא רציונאלית, רגשות שליליים וכשלון בשיתוף פעולה או בתקשורת מחליפים את ההתנהגות האנושית הטבעית. "דפוסי מצוקה" אלה הם תוצאה של פגיעות פיזיות או רגשיות שחלקן הגדול  מקורן בילדות ושמהן אף פעם לא החלמנו לגמרי. "דפוסי מצוקה" מופעלים מחדש, כשהם מגורים על-ידי דבר מה בסביבה הנוכחית, שמזכיר לנו זמנים מוקדמים של מצוקה.

ניתן היה להיפטר ממשקעי ההשפעות של חוויות עבר במהירות ולתמיד, בזמן בו נפגענו, דרך הערוצים הטבעיים של פורקן רגשי  (למשל, בכי, צחוק ורעד). אחרי פורקן רגשי, מוחו של האדם מסוגל לחשוב ברור יותר ולהעריך מחדש מה קרה באירוע שגרם למצוקה.

במקום זאת, כמה מההתניות החברתיות נגד פורקן רגשי  שנהוגות בתרבויות שלנו והוטלו עלינו באופן נוקשה כשהיינו ילדים ("אל תבכי", "תהיה ילד גדול" ועוד), הפריעו ומנעו החלמה מהפגיעות שלנו, והובילו לצבירה גוברת של מצוקות ומתחים. כשהתבגרנו, הדבר הגביל באופן חמור את היכולות המקוריות שלנו להשיג יחסים טובים עם אחרים, להצליח וליהנות מהחיים. זה גם הפריע להתקדמותנו לעבר חברה שתומכת בפריחתם של כל בני אנוש ביחסים של שיתוף פעולה ושל כבוד.

ב"יעוץ להערכה מחדש", היכולת הטבעית להחלים מפגיעה, נרכשת מחדש. הדרישה העיקרית לכך היא יועצת מקשיבה שמתענינת באופן כן, שנשארת רגועה בפני המתחים שלנו ומבינה כיצד עובד התהליך של פורקן רגשי.

רבות מהמצוקות שלנו נובעות מפגיעות הנכפות על-ידי החברה, המזיקות לכל בני אנוש, אותן  אנו מכנים דיכוי (גזענות היא דוגמא אחת). כל מבוגר בכל חברה בהווה, הותנה תוך כפייה של דפוסי מצוקה לתפקד גם כמדוכא וגם כמדכא (לדוגמא, אותו אדם יכול גם להיות מדוכא על-ידי גזענות וגם להיות בתפקיד המדכא בהתייחס לסקסיזם[1]).

דיכוי אינו בלתי נמנע ואינו טבעי לבני אנוש. זה  עולה ופועל רק על בסיס של דפוסי מצוקה. אף בן אנוש לא יסכים להיכנע לדיכוי אלא אם כן דפוס מצוקה של כניעה כזו כבר הותקן בו בעבר בעת שנפגע. אף בן אנוש לעולם לא היה מסכים, או משתתף בדיכוי של אדם אחר לולא הותקן בו דפוס מצוקה כבר בעבר. ברגע שהדפוסים הללו מותקנים במקומם, האדם פגיע להתנהגות לא רציונאלית ומדכאת כלפי אחרים, כולל אנשים בקבוצה שלו, ואפילו כלפי עצמו או עצמה. (אנשים ישפילו את  עצמם ואת אנשיהם  רק כאשר גזענות פגעה בהם כך שבאופן לא מודע הם הפנימו אותה.)

פרטים יכולים להשתחרר מהנזק שנגרם להם מן הגזענות ודיכויים אחרים, בעזרת תהליכים של פורקן רגשי. ריפוי זה מחזק פרטים בהתארגנות ובמאבק הנחוץ כדי למגר גזענות ממוסדות ומן החברה.

"יעוץ להערכה מחדש", הוא תהליך לשחרור בני אנוש, והחברה ככלל, מדפוסי מצוקה כדי שיוכלו לשוב לתפקד עם מלוא האינטליגנציה שלהם. "יעוץ להערכה מחדש" מתורגל בזוגות, על-ידי אנשים המקשיבים זה לזו ומסייעים אחת לשניה לשחרר רגשות כואבים. מאחר ואין החלפת כסף, בין שני אנשים היועצים אחד לשני בזוגות, יכול כל פרט להשתמש ב"יעוץ להערכה מחדש", ללא קשר לתנאים הכלכליים שלו או שלה.

חברים בקהילות של "יעוץ להערכה מחדש" עובדים על חיסול גזענות מאז שנות השבעים.

ב- 1999 הקהילות הבינלאומיות של "יעוץ להערכה מחדש" בחרו את חיסול הגזענות לנושא המרכזי שלהן, כשהן מאיצות עבודה על חיסולו של  דיכוי זה. בתוך קהילות ה"יעוץ להערכה מחדש" אנשים משתתפים  בועידות ובסדנאות בהן מחליפים יעוץ כדי לשחרר עצמם מהשפעות הגזענות. כמה מועידות וסדנאות אלה הן עבור אנשים ממוצאים שונים, וחלקן הן עבור קבוצות מאותו מוצא (צאצאים אפריקנים,  עמים ילידים ועוד).

כיום, מתורגל "יעוץ להערכה מחדש" בתשעים ושתיים ארצות. אינפורמציה נוספת על "יעוץ להערכה מחדש" ניתן למצוא באתר אינטרנט "מאוחדים לסיום הגזענות".


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00