איך להתחיל תרגול ביעוץ הדדי

בצורתו הבסיסית, תרגול יעוץ הדדי מבוסס על שני אנשים שמקשיבים אחד לשני, כל אחד בתורו. דומה לשיחת חולין במובנים מסוימים, אך גם שונה ממנה. זה סוג של הקשבה יעילה ומדויקת יותר. אנחנו מדברים על הקשבה ותשומת לב במה שאתה שומע. זה לחשוב על אדם שמדבר, ולחשוב על מה הוא אומר, מבלי להפסיק את ההקשבה בכוונה להציע הצעות או הערות, אלא פשוט להקשיב באופן מלא.

זה פשוט בתור התחלה. נדרשים רק שני אנשים. מצא חבר (או עמית לעבודה או בןבת זוג) שינסה זאת איתך. הסכימו ביניכם על מתן זמן להקשבה, כל אחד בתורו, ללא הפרעה, בפסקי זמן שווים והסכימו על אורכו של פסקי הזמן. לאחר מכן החליטו מי יהיה הראשון להקשיב. האחר יוכל לדבר על כל נושא שהוא. המקשיב צריך רק להקשיב ולא להפריע לו במתן עצה או הערה או להגיד איך הוא מרגיש.

לאחר הזמן המוסכם, המדבר הופך למקשיב, וזו שהקשיבה ראשונה מדברת על מה שהיא רוצה לדבר.

זו התחלפות הוגנת. אף אחד לא נשאר חייב לאחר.  לאחר מכן, שניהם מרגישים בדרך כלל רעננים יותר וחושבים בקלות יותר. וזה גם משעשע.

זה טוב לתרגל את זה בכל מצב שיש לך הזדמנות. כאשר אתה מקשיב בדרך זו פעמים רבות, אתה מתחיל להכיר יותר טוב את האחר ומחבב אותו יותר ויותר.

אתה גם הקשבתך משתפרת. כל עוד אתה משתמש בו יותר, התהליך כולו הופך ליותר יעיל.

"החלפת תור" או "סשנים" יכולים להיות ארוכים או קצרים, תלוי בזמן שברשותך. אפילו מספר דקות מחולקות עם שותף ביעוץ הדדי יכולות לגרום להבדל גדול בדרך שאתה מסוגל לחשוב ולתפקד, ושעתיים מחולקות יכולות להיות הרבה יותר טוב.

לפעמים המדבר (או ה"לקוח") עשוי להתחיל לצחוק או לבכות או לדבר בקול רם, או לפעמים לרעוד או לפהק. זה דבר מצוין שקורה. משמעות הדבר היא שפשוט האדם מתוח בגלל סיבה כלשהי, אולי מרגיש נבוך משהו, או צער או פחד או אי נוחות פיסית, ובדרך זו היא או הוא משחררים מתח. היא או הוא הופכים ל"לא נבוכים" "לא עצובים" "לא מפוחדים". לפעמים לדרך הזו של שחרור מתח אנו קוראים "פורקן". המקשיב (ה"יועץ"), אם קורה כך, יכול לחוש מרוצה ונינוח, ולהמשיך לשים לב בלקוח מבלי לנסות להפסיק כל פורקן שמתרחש. אם הלקוח עוצר את הפורקן שלו או שלה, המקשיב יכול להרגיע אותו או אותה במילים כמו : זה בסדר גמור להמשיך.

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Hebrew Translation of How to start "Re-evaluation Counseling"

Copyright © 1995-2010 The International Re-evaluation Counseling Communities.

 

All rights reserved


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00