החופש להחליט

 

קטע מספרו של הרווי ג'קינס "THE LONGER VIEW", עמ' 21-23

תרגום: צביה וקס        עריכה: מיכל רוזנצויג-גופר         עריכה לשונית: אסתי כהן

 

יכולת נוספת, לכאורה מולדת, היא חופש ההחלטה המלא והמוחלט. ביכולתנו להחליט כל דבר. אנחנו לגמרי חופשיות להחליט בתבונה או בחוסר תבונה. אנחנו חופשיות להחליט על סמך הוכחות, או בהתעלמות גמורה מהן. אנחנו חופשיות להחליט החלטה טובה או החלטה נלוזה. יתכן וקביעה זו נשמעת מיושנת, אך עלינו להכיר בחופש ההחלטה המוחלט הזה, אחרת לא תהיה העוצמה שלנו בהישג ידינו. משמעות חופש ההחלטה היא שביכולתנו להחליט ברגע זה, שלא להתמכר מעתה והלאה אף לא לחתיכה הכי קטנה ובודדה של התנהגות מתוך דפוסים. אינני יודע באיזו תדירות ניאלץ להחליט, אך בידנו החופש להחליט ולדבוק בהחלטה זו. לכאורה, ברגע שהמורכבות של מערכת העצבים המרכזית שלנו הגיעה לדרגה מסוימת, היא העניקה לנו לא רק תבונה ואת המרכיב העליון של מודעות, אלא גם עוצמה מוחלטת ומולדת וחופש החלטה מוחלט. ביכולתנו להחליט איזו החלטה שנרצה, מבלי להתחשב בנסיבות. עכשיו, החברה הזו מותנית כך שהיא חוזרת ואומרת לנו מיליוני פעמים, שאנו נטולי כוח, נטולי חופש החלטה,  שעלינו לעשות מה שאמרו לנו, מה שאמרו לנו הורינו, או מה שאמרה הכנסייה, או מה שאלוהים אמר לנו או למישהו אחר שאמר לנו, וכל זאת מלווה בפחד ואכזריות, התערבות וכל היתר. המציאות הוסתרה, היא נשללה מאיתנו, וכך יש לנו אלפי חוויות מצוקה בהן נאמר לנו שאיננו יכולים להחליט ושאין לנו כוח...

 

עתיד רענן ונקי

... כל רגע חדש מביא התחלה של עתיד רענן ונקי, ואין כלצורך להרשות לו להתקלקל על ידי מצוקות העבר. נוכל לשמור עליו בהיר ונקי בעזרת החלטה.

אם החלקנו מתוך חוסר זהירות ואפשרנו לעתיד החדש להתקלקל, לא הכול אבוד. הנה, בא עוד רגע חדש שאתו מתחיל עתיד נוסףבהיר ונקי, שעשוי להיות בדיוק כמו שנרצה אותו.

ואם פספסנו אותו, יש סדרות אינסופיות של התחלות רעננות כאלה, שעוד תבואנה.

התקופה הזו היא מרגשת. אנחנועומדים עלסף האפשרות להשיג כל מה שנרצה.

 

___________________________________________________________________

 

Hebrew Translation of Freedom of Decision - Harvey Jackins – Excerpted from The Longer View, pages 21 to 23

 

Copyright © 1995-2010 The International Re-evaluation Counseling Communities.
All rights reserved.


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00