הכלים המדויקים של היועץ

הרווי ג'קינס - (קטע מתוך המאמר "Clarifying and Summarizing"

שהופיע בספר "The Longer View"  מאת הרווי ג'קינס)

תרגום : אליעזר קלאי

 

מה בדיוק צריך לעשות יועץ כדי לעזור לנועץ לפרוק (הנועץ זקוק גם לדברים נוספים מהיועץ)

95% מהעזרה לה זקוק הנועץ היא עזרה בפורקן מאחר וההגחה וההחלמה נעוצים במחסומים מפני הפורקן. בהתפתחות של יעוץ הדדי, בצדק, אנו שמים את הדגש על יכולת היועץ בעזרה לנועץ להגיע לפורקן ולפרוק.

 

על היועץ למלא שלוש משימות :

  1. לתת לנועץ מספיק תשומת לב כדי לראות בברור מה המצוקה שלו
  2. לחשוב על כל הדרכים בהן ניתן לסתור את המצוקה
  3. לסתור את המצוקה במידה מספקת

                  התוצאה תהיה פורקן מצד הנועץ

 

ובהרחבה :

1.         מילת המפתח כאן היא בברור. לראות בברור מה המצוקה בסשן הנוכחי. מה שקורה בדרך כלל הוא שהיועץ "יודע" מהי "בעיית" הנועץ משום שהוא "מבין". "גם אני חש כך", זוהי בעצם השלכת מצוקתו של היועץ על הנועץ.

2.         יש לחשוב על כל הדרכים בהן ניתן לסתור את המצוקה. ולהמשיך ולחשוב עוד ועוד. לא מספיק רעיון אחד. קרה בעבר וקורה גם היום שיועץ מנסה לקלוע "בול" בכדור הראשון. הנועץ, אשר מייחל לפורקן, מציב את המטרה במקום בו נוחת הכדור ופורק. זוכר אני בשנים הראשונות של היעוץ המקצועי שפעמים הייתי מציע כיוון, הנועץ היה תופס את הכיוון כמוצא שלל רב ופורק בעוד אני יושב שם מרוצה מעצמי שקלעתי בול והנועץ פורק. ובעודו פורק היה מפסיק למלמל את הכיוון וכשאני גוחן מעליו אני נוכח לדעת שהוא ממלמל משהו אחר, הוא פשוט לא הבין אותי אך היה מספיק בשבילו כדי לפרוק למרות הכיוון השגוי. יש באפשרותנו להיות יועצים טובים. לשם כך יש לחשוב לא רק על מילים ככיוון לסתירת המצוקה, שהרי מילים כסתירה למצוקה כוחן חלש. לדוגמא : הנועץ אומר "אף אחד לא אוהב אותי". להציע לו כיוון "כן אוהבים אותי" זה דל מאוד. הדפוס מתווכח כל החיים עם המילים הללו ואחרות והנועץ חסר תחושה כבר למילים הללו. הדפוס הנוקשה שלנו כיועצים, לגבי מילים, יציבה והבעה, לא מאפשר לנו לומר מילים אלו בצורה אשר תשכנע את הנועץ. משפט כמו "נכון, אף אחד לא אוהב אותך" אשר נאמר בחגיגיות, פורק את הדפוס מנשקו. החגיגיות היא סתירה מוחלטת למצוקת הנועץ.

חשבו על כל הדרכים האפשריות לסתירת המצוקה. חשבו על הטון, על ההבעה, על היציבה וכל דבר אחר היכול להשפיע. כדאי שיהיו לכם חמש או שש דרכים לסתירת המצוקה. ברגע שהנועץ מתחיל לפרוק ולחשוף פרטים בקשר למצוקתו המשיכו לחשוב על דרכים נוספות לסתירת המצוקה. אין סיבה לשבת על זרי דפנה כאשר הנועץ פורק. אדרבה, זאת הזדמנות לחשוב על הנועץ ומצוקתו ועל דרכים נוספות כדי לסתור ולהעמיק ולסתור את המצוקה כדי שהפורקן ימשיך ואולי יתגבר ויגיע לעוצמות גדולות. איני מכיר עד היום אדם אשר חשב על כל הדרכים לסתור את המצוקה. אך ברוח של ללא גבולות "כל הדרכים אפשריות לסתירת המצוקה". אל תחשבו על דרך אחת ולאחר מכן תפסיקו לחשוב.

3.         מילת המפתח לנקודה השלישית היא במידה מספקת . סתירה במידה מספקת של המצוקה תמיד תביא את הנועץ לפורקן.

אם תחשבו על ארבע חמש דרכים לסתירת המצוקה והנועץ עדיין אינו פורק אין זה הזמן להיכנע. זה הזמן לדלות דרכים נוספות לסתירת המצוקה ולסתור היטב.

ברגע שתסתרו את המצוקה במידה מספקת הנועץ יפרוק.

כל העולם מצפה ליועץ טוב אשר יעניק תשומת לב טובה. גם אם הם עדיין לא שמעו על יעוץ הדדי עדיין הם מייחלים ליועץ או יועצת אשר יבוא, ישים לב למצוקתם, יחשוב על הדרכים לסתירת המצוקה ויסתור את מצוקתם היטב. התוצאה המידית תהיה פורקן לפי מידת סתירת המצוקה. אין צורך להסביר תיאוריה, התהליך מובן באופן טבעי לכל אחד בעולם.

כל אחד מ-5 ביליון בני אדם מצפה לך שתעשה זאת. ייקח קצת זמן להגיע ל-5 ביליון בני אדם. אתה יכול לגייס אנשים נוספים לעזרתך. הדפוס הוא בעל יכולת, לכעורה, לבלבל אותך, לגרום לך לשכוח, ויש לו את היכולת להתמיד ולהתעקש בכך.

כל דבר שהוא נגד הדפוס יכול להכניע אותו. נתינת תשומת לב מספקת, חשיבה על דרכים לסתירת המצוקה, וסתירה מספקת של המצוקה הנם כיוונים בסיסיים נגד כל דפוס. שימוש נכון בהם יביא להכנעת כל דפוס וכמובן לפורקן.

יש לנו בקהילתנו יועצים נהדרים וכאשר בסדנאות אני חונך אותם ביעוץ והדגמה אני אומר להם : יועץ, מה דעתך לפנות לקהל ולומר בקול רם מהם שלושת הדברים שחובה על היועץ לעשות כדי שהנועץ יפרוק. בדרך כלל היועץ פונה לקהל ומהמהם במבוכה אך אינו זוכר את שלושת העיקרים.

המגמה להיות נועץ בעצמך כאשר אתה בתפקיד של יועץ גורמת לך לשכוח את הנקודות האלה.

לכן אני מציע לחזור ביחד עליהן :

  1. הקדש תשומת לב מספקת כדי לראות באופן ברור מה מצוקתו של הנועץ
  2. חשוב על כל האפשרויות לסתירת המצוקה
  3. סתור את המצוקה היטב

                     הנועץ תמיד יפרוק .....

 

ההבהרות הגדולות

אלה הן ההבהרות העיקריות של יסודות היעוץ :

  1. הנחה בסיסית היא כי ייעוץ צריך להיות הדדי. ואכן, באופן ספונטאני הוא הדדי אך צריך להבהיר את זה.
  2. המחסום ליישום התיאוריה הוא הקיום של הדפוס ולהיות עסוקים כל הזמן בתשומת הלב למצוקותינו הישנות בתקווה ששימת הלב אליהם יהפוך אותם לנגישות כאשר מישהו סוף סוף ייתן תשומת לב כדי שנוכל לפרוק. אפשר להבין איך הוכנסנו לדפוס זה ובהחלט אפשרי לוותר עליו.
  3. ההבהרה המדויקת מה היועץ צריך לעשות ב-95% מתפקידו כיועץ - אשר מהווה עזרה לנועץ בפורקן - באה לידי ביטוי בשלושת הנקודות הבאות :

א.         תן תשומת לב מספקת לנועץ והבחן בבהירות מה מצוקתו,

ב.         חשוב על כל הדרכים האפשריות לסתור את המצוקה.

ג.          סתור את המצוקה במידה מספקת.

                            הנועץ תמיד יפרוק.

___________________________________________________________________

Hebrew Translation from "The Exact Tools of the Counselor" -  Excerpt from "Clarifying and Summarizing" - Harvey Jackins - The Longer View

Copyright 2002 © Rational Island Publishers

 

All rights reserved


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00