News flash

🌻  WEBINARS  🌻

Moving Forward from the World Conference
led by Tim Jackins
February 5

Threats from Nuclear Weapons
led by Julian Weissglass
February 11

Unified Goal on the Climate
led by Diane Shisk
& Janet Kabue
March 4 or 5

וותרו על ציפיות שווא ו"אכזבות"

הרווי ג'קינס - מתוך הועידה למנהיגים של אנשי האוניברסיטאות - 5 ביוני 1988

הופיע בספר "Start Over Every Morning " מאת הרווי ג'קינס

תרגום : מרק לוין

 

בשיחות אישיות ולפעמים בערבים פתוחים של שאלות ותשובות אני מבחין בציפיות הקשורות ליעוץ הדדי וגם באכזבות ממנו אשר דומני שהם מפריעים לשימוש המוצלח ביעוץ הדדי. לאור ההבנות החדשות שלנו, ברצוני להבהיר מהו יעוץ הדדי ומה אינו.

ציפיות ואכזבות מסוג זה אינן מוגבלות אך ורק לבעלי המקצוע שלכם. בדואר שאני מקבל יש כאלה שמעלים רגשות דומים, וכל סוג של אנשים המעורבים ביעוץ הדדי משתתפים בזה במידה זו או אחרת. אני שומע שאלות: "היכן אוכל למצוא יעוץ טוב ?" ?מדוע הקהילה אינה מסוגלת לטפל בבעיות שלי ?" יש גם הצהרות שונות, כגון: "אני מאוכזב מ... (מנהיג מסוים) או "ציפיתי ל..." או : "יעוץ הדדי מציע חזון כה יפה של המציאות, אך לא מצליח לעמוד בזה". "מדוע יועצים אינם מתנהגים כמו שנדרש ביעוץ הדדי ?".

 

מה אינו יעוץ הדדי ?

אני בטוח שיעוץ הדדי לעולם לא יהפוך להיות חלק מהדברים שהאנשים מצפים ממנו להיות. למשל, הקהילה של יעוץ הדדי היא לא המשפחה המושלמת שלא הייתה במציאות. יעוץ הדדי אינו הגוף הדתי שרצית כאשר התאכזבת מגופים דתיים אחרים, הכנסייה שתציע לך השראה וגם תהיה רציונאלית ובעלת כוח. יעוץ הדדי אינו מקום שאתה בא אליו כדי לפתור את כל בעיותיך. יעוץ הדדי אינו תרפיה או מקור לתרפיה (אם כי, יש הרבה תרפיסטים שעושים עבודה טובה יותר עם ההבנות והמיומנויות שהם רוכשים כתוצאה משימושם ביעוץ הדדי). יעוץ הדדי אינו המאהב המושלם. היועצים אינם קבוצה של אנשים שתמיד יבינו אותך, תמיד יתמכו בך, תמיד יהיו היועצים שלך בכל תנאי. יעוץ הדדי אינו הפרה החולבת הגדולה שבשמיים, שתתיז עליך זרמים מטהרים ומרפאים של חלב. חם ורגשי מהעטינים המנופחים שלה. באם רק תמצוץ חזק מספיק ע"י התלוננות או הטלת ציפיותיך ודפוסיך לעברה.

 

מהו יעוץ הדדי ?

האם מותר לי לומר מהו יעוץ הדדי ?  אנסה. יעוץ הדדי משתנה כל הזמן, אינו אותו הדבר אשר היה אפילו לפני זמן קצר. יעוץ הדדי הינו חבילה של הבנות שימושיות, מבטים שימושיים על המציאות בתחומים שהמציאות עדיין נסתרת מאתנו היות שגדלנו בחברות ובתרבויות הללו. יעוץ הדדי הוא הצעה לסדרה של מערכות יחסים בין קבוצת אנשים אשר משתדלים להיות בני ברית איש לרעהו ולהשתמש בהבנות הללו בכדי לצאת מהבלגן הענקי של דפוסים וחוסר מציאותיות שנולדנו לתוכו ואשר מצאנו סביבנו כאשר גדלנו.

 

עדיין אין שלמות

אפילו אם זה גורם לנו הרגשת אי נוחות, חשוב לזכור כי כל בני אנוש שאנו יודעים עליהם היום, נגועים בכמות גדולה של דפוסים, אמונות לא רציונאליות, חוסר מידע, מידע לא נכון, דיכויים ודפוסים תרבותיים שהם תערובת של מנהגים שימושיים ושטויות מטופשות שחזרו עליהם מדור לדור.כל בני אדם תפוסים ברשת ענקית של בלבול שנגרם ע"י דפוסי מצוקה, חברות מדכאות, מידע לא נכון ומקרי, במשך תקופה ארוכה. אנחנו עדיין נמצאים בבוץ הדביק הזה עד לאפינו או לכתפינו או למותנינו. היחסים בינינו נפגעים שוב ושוב בשל הבוץ הזה, או שהם הופכים לקפואים משום שבנינו פיגומים פשטניים בניסיון לחלץ את עצמנו ממנו באופן חלקי. כל בני האדם עדיין תקועים עמוק בבוץ, וזה כולל גם את כל אלה ששמעו על יעוץ הדדי ואשר התאגדו בצורה זו או אחרת בקהילות יעוץ הדדי.

ניתן להבין בקלות את העובדה שאנו מביעים אכזבה אחד מהשני מפני שלא הצלחנו לשחרר את עצמנו מהבוץ הזה, אך זה אינו יעיל. זה גורם לנו להיות תקועים במקום שלא מאפשר לנו לקחת יוזמה ושבו אנו חוזרים על הדפוסים של חוסר-כוח. מצב זה מונע מאתנו מלראות את המתרחש סביבנו בצורה מדויקת ומגביל אותנו מלקחת יוזמות המיועדות להוציא אותנו מהבוץ במקום להצמיד אותנו לחור הבוץ הקטן שלנו.

כל היועצים עדיין נגועים ע"י הבלגן הגדול הזה של דפוסים, דיכוי וחוסר מידע, כמו כל בני האדם בעולם. חלק מהיועצים השתמשו בהבנות של יעוץ הדדי בכדי לצאת מהבוץ בנקודות מסוימות. ההבנה שלנו רחוקה מלהיות גמורה, אם כי היא טובה יותר משל אלה שאינם משתמשים בהבנות ובמידע של RC.

כאשר את מבקרת מנהיגה ביעוץ הדדי או מתלוננת שהיא לא דאגה להגחה הקלה והמהירה שלך, את מקשה עליה במאבק שהיא מנהלת ושאינו פחות מסובך משלך. המנהיגה הזאת התאמצה עד כה יותר ממך לפחות בתחומים מסוימים ולכן מגיעה לה הערכתך, תמיכתך ושיתוף הפעולה שלך, אך בשום אופן לא הציפיות הבלתי סבירות, האכזבות, הביקורת או התלונות שלך. אפילו המנוסים ביותר שבינינו עדיין נאבקים בתוך בור הבוץ הגדול. אם חלק מאתנו הצליחו לקיים החלטות ופרקו מספיק עד שהגיעו לנקודה בה אנחנו מפזרים בוץ בצורה פחות פראית ונושמים אוויר קצת יותר נקי, התרומה העיקרית שלנו היא הדוגמה האישית שלנו, ומכאן ההוכחה שהדבר אפשרי. האנשים האלה אינם מסוגלים לספק קסם, סיוע בלתי פוסק שיוציא אותך מהבוץ שלך מבלי שתעשי לפחות אותו המאמץ שהם עשו.

 

עזרה מקרב לב

זה נכון שיועצים "מנוסים" (משמעותו, עדיין, "לא מאוד מנוסים") לעתים קרובות משקיעים הרבה מאמץ ואנרגיה כדי לייעץ לבן אדם חדש ביעוץ הדדי ולעזור לו בהתחלה טובה. הצעדים הראשונים הטובים והגדולים האלה נותנים השראה ברוב המקרים, אך בתנאי שזה מובן שהם רק הדגמה של מה שניתן לעשות, ולא התחייבות להמשיך ולתת סיוע לא אנוכי כזה. חייבים להבין שמצפים שסיוע דומה יינתן בחזרה או לאנשים חדשים יותר, או על ידי תמיכה לפרויקט כולו בדרכים שונות, כדי להפוך את הקשר ביניכם למתגמל  .

אפילו אם נחפש הרבה, לא נמצא עדיין אפ אחד בקהילות יעוץ הדדי (כולל אותי) שנותן דוגמא אישית מספיק טובה של "מהו בן אנוש אמיתי" בצורה הטובה שהצלחנו להבין עד כה. עלינו לשמור את התכונות היפות והיקרות שהגענו אליהן עד כה מבלי להעמיד פנים שהצלחנו להגשים אותן באופן אישי.

אמרנו למורים חדשים של יעוץ הדדי שעליהם ללמד יעוץ הדדי בצורה נכונה ובמרץ, אך בדרך שלהם. אנחנו מזכירים להם שהדרך שלימדו אותם יעוץ הדדי אינה הדרך ללמד יעוץ הדדי מפני שהמורה שלימד אותם לימד חלק מההבנות והמידע החשוב המהווה יעוץ הדדי, אך בהכרח לימד גם, לפחות ע"י הדוגמה שלו, חלק מדפוסי המצוקה שלו. אם המורה החדש חוזר על דפוסים אלו וגם, ללא כוונה, מוסיף גם חלק מהדפוסים שלו עצמו, אזי ההבנות של יעוץ הדדי תתעוותנה עוד יותר בשביל התלמידים שלו.

אין בן אדם אחד ביעוץ הדדי שיכול להיות המודל המושלם שלך חוץ מעצמך. אם תשתמשי בהתחייבות : "מעכשיו ואילך, סוניה האמיתית, וזה אומר..." עוד ועוד, תגלי בזמן שהפורקן שהדמות של עצמך כאישה מושלמת תתברר לך, ותוכלי להשתמש בזה.

כמובן, יש הרבה יועצים שיכולים להיות מודלים טובים בשבילנו בצורות מוגבלות. באופן אישי, אני מהנה מהם מאוד (כאשר אני לא נופל לתוך אחד הדפוסים שאני מזהיר מפניהם כאן, למשל כשאני מתאכזב מהם או כשיש לי ציפיות לא סבירות מהם).

 

דוגמאות

מה שיש ביעוץ הדדי הוא חשוב ביותר. בואו נבדוק כמה מההבנות היקרות האלה, דוגמאות אחדות.

1.         קיים הבדל איכותי בין בן האדם לבין הדפוס, והדפוס הוא טפיל שאפשר להפרידו מהאדם ולהפטר ממנו.

2.         כל בן אדם הינו טוב מלבד כאשר הדפוס גורם לו להתנהג אחרת.

3.         יש לעודד את כל צורות הפורקן, ולא לדכא אותן.

4.         ההיגיון הוא מורה דרך טוב יותר לפעולה מאשר הרגשות.

5.         "אם לוקחים את המצב בכללותו בחשבון, כל בן אדם בכל רגע בעבר תמיד עשה את הטוב ביותר שבאפשרותו ולא מגיעה לו כל האשמה או טענה מאף אחד, כלל מעצמו, וזה נכון במיוחד לגביך".

6.         "יש לפחות פתרון אלגנטי אחד לכל בעיה אמיתית".

ישנן צורות מאורגנות שמצאנו שהן שימושיות במניעת התנהגות דפוסית בינינו לבין עצמנו :

יועצים – קבוצות תמיכה – כיתות – קבוצות נושא – סדנאות – "לחשוב ולשמוע" – קבוצות "וויג'יליאן" למנהיגים. אלה שימושיים מאוד, אך דרושים החלטה, התמדה ועבודה כדי שהם ישרתו את האינטרסים שלנו באופן מלא.

במידה ואנחנו לא מודעים ואחראיים אחד עם השני, הדפוסים יתגנבו פנימה והמסגרות המאורגנות לא תתפקדנה. אם נאפשר להתנהגות הדפוסית שלנו להפריע ביחסים בינינו לבין יועצים אחרים בזמן שאנו מנסים לשתף פעולה לרווחת כולנו, אנו גורמים נזק לעצמנו, וגם מקשים על יועצים אחרים.

 

אחריות בגוף ראשון יחיד

ההגחה, הקבלה בחזרה של הטבע האמיתי והתפקוד המלא שלנו היא באחריות של כל אחד מאיתנו. התהליך עובד בצורה טובה יותר אם אנחנו משתפים פעולה, אך נחוץ שיתוף הפעולה אחראי. התנהגות פחות אחראית מעוררת את דפוסי המצוקה עצמם ולא תעבוד.

דפוסי המצוקה נובעים מלפחות שלושה סוגי פגיעה :

1.         תאונות : תאונה מכאיבה לנו ואם לא הזדמן לנו לפורקן לעומק, נותר בנו דפוס נוקשה של התנהגות לא רציונאלית וגם רגשות סביב זה.

2.         הדבקות : בגיל ילדות, פגועים או מפוחדים לנוכח התנהגות דפוסית של הורים, מורים, רבנים, שוטרים או מעבידים, רכשנו הקלטת מצוקה שכולל את ההתנהגות הדפוסית של האדם הפוגע. אנו עלולים להיות מגורים מחדש ולשחק תפקיד הפוגע ולא תפקיד הנפגע אותו סבלנו, כי למראית עין נראית לנו דרך יותר "נוחה" לסבול את הפגיעה וכתוצאה מזה לפגוע במישהו אחר.

3.         דיכוי : החברה המדכאה מטביעה בנו פגיעות, פחדים והתעללויות בצורה שיטתית בניסיון לאלץ אותנו לקחת את התפקידים הנוקשים הנדרשים  ע"י האופי הנוקשה והמדכא שלה.

יש לנו תובנות רבות על דרכי התחברות שלנו עם אחרים שהופכות את יכולת שיתוף הפעולה שלנו למועילה. אנו יכולים להשתמש בתובנות אלה כדי לעזור אחת לשנייה לצאת מהבוץ, במקום להטביע אותה בתוכו, או במקום לנצל אותה או להשפריץ בוץ בפרצוף שלה. חלק מהתובנות אסופות בספר ה-    Guidelines . הן לא כללים נוקשים, הן לא "חוקה" או "תקנון". הן סיכום של מה שלמדנו שעובד היטב ביחסים שלנו כחברים בקהילה.

 

הספרות

יש לנו תמונה די קפדנית מסוננת בדקדקנות על מה זה יעוץ הדדי ואיך בן אדם שהגיע להגחה יכול להראות. זה נמצא בספרות. תוכלו לקבל תמונה די ברורה איך בן אדם יכול לתפקד מתוך קריאת 15 ספרים, מעל ממאה סוגי כתבי עת, ומעל 40 קלטות וידאו וקלטות שמע שניתן לראות ולהקשיב. המילה הכתובה והתמונה המוקלטת ניתנות להתבוננות ועריכה חוזרות ונשנות. יישום תהליך זה בהרבה תשומת לב, הצליח ליצור תמונה מעשית ומהימנה של איך יכול יועץ להראות.

הספרות זקוקה להרבה יותר שימוש שיטתי, קליטה הרבה יותר מתמידה. מכיוון שהספרות סותרת דפוסים,  לא צריכים לקרוא, לשמוע ולראות אותה פעם אחת אלא שוב ושוב.

היא זקוקה גם להפצה יותר שיטתית, כולל לאנשים שאינם יועצים. הכישלון של רוב היועצים להחתים את ידידיהם על "זמן הווה" היא חולשה מגוחכת בעבודתנו עד כה (אם כי ניתן לתקן אותה).

אנחנו גם צריכים לפרסם ספרות לעתים קרובות יותר. עלינו למצוא מקורות לתרגם את הספרות ל-22 השפות (לא אנגלית) שבהם כבר התחילו לתרגם, וגם ליותר מ-600 שפות שטרם התחלנו לתרגם.

לדוברי אנגלית, הספרות והקלטות מהוות אוצר יקר שאפשר לפנות אליו בצורה מתמדת לתועלתם הרבה. כאן  תמצאו את המודלים של יעוץ הדדי, מה RC יכול להיות, ואיך יעוץ הדדי פועל כאשר מיישמים אותו בצורה שיטתית.

כאן תמצאו את התשובות לכישלונות ולחולשות של אלה שניסו לקחת על עצמם תפקידים של מנהיגים בקהילות עד כה. תסלחו לנו על הכישלונות שלנו. אל תבזבזו זמן בלנזוף בנו. קחו את המודלים שכם קיימים, ותתחילו לחקות אותם בשבילנו.

וותרו על הציפיות המובנות אך הבלתי מציאותיות שלכם מיעוץ הדדי ומיועצים. תאמצו את ההבנות החשובות שכן קיימות, שאחת מהן היא החופש המוחלט שלכם להחליט ואחרת היא הכוח המוחלט שלכם לגרום ליקום להיענות לכם בצורה שאתם מבקשים, ותהיו מודל בשבילי.

תהיו מודל בשביל העולם כולו, שמשתוקק להשתחרר מהבוץ אליו הובילו אותו ואשר כולל דפוסים, בלבול ודיכוי.

 

 

Hebrew Translation of "Give Up False Expectations and "Disappointment" - Harvey Jackins - "Star Over Every Morning"

Copyright 2002 © by Rational Island Publishers

 

All rights reserved


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00