האוניברסאליות של הקלטות המצוקה של המדכא

מתוך דברים שנאמרו על ידי טים ג'קינס בסדנא לשחרור שחורים ופיתוח קהילה, יולי 2003

הופיע ב- Present Time , אוקטובר 2003

תרגום : ציפי ספיר      עריכה : מיכל רוזנצויג-גופר     עריכת לשון : אסתי כהן

 

בחברות שלנו, לכולנו יש הקלטות מצוקה שנובעות מדיכוי. מפני שכל  מה שקרה כשנפגענו הפך לחלק מאותן הקלטות, בסופו של דבר, לכולנו יש דפוסים, הן של   מדכא, והן של מדוכא. זאת הסיבה שאנו עושים לילדינו דברים ששנאנו כשעשו אותם לנו, ואשר  נשבענו שלעולם לא נעביר לאף אחד. תפקיד המדכא הוקלט באותה שעה בה היינו מטרה לדיכוי.

חברות מדכאות עושות עלינו מניפולציות באמצעות אותן הקלטות, כדי לשמֵר אותנו במצב של קונפליקט אחד עם השני. זהו חלק מהמאבק שלנו.

ברור לכל, כי גזענות נגד אנשים בעלי מורשת אפריקנית היא נושא מרכזי. מלחמה בגזענות הזאת תפתח את כל המצוקות הקשורות למדכא/מדוכא שבנו ותקדם מאוד את עבודתנו על דיכוי. כמו כן ברור, שאי אפשר שזה יקרה בטרם ילמדו כל הקבוצות  להיות בעלות ברית זו לזו, וללא עימות והתמודדות עם המצוקות הקשורות לצד המדכא שבנו.

אנו תמיד שמים לב את מי אנו לא אוהבים, עם מי לא נוח לנו, כלפי מי אנו מרגישים שנאה, ממי אנו מפחדים, את מי אנו מאשימים, בקרבת מי אין אנו רוצים לגור, על יד מי אין אנו רוצים לשבת  באוטובוס. בדרך כלל אין אנו מדברים על נושאים אלה.

הרבה יותר קשה לעבוד על מצוקות של מדכא מאשר על היותנו קורבן. זה קשה, קודם כל מפני שזה גורם לנו להרגיש מאוד רע עם עצמנו. זאת  הסיבה מדוע חשוב שלא  להרגיש רע עם עצמנו בשום מצב. עלינו להבין שכל פיסה של חומר הקשור למדכא שבנו, היא רק מצוקה - ואל לנו להאמין לה כלל.

סיבה אחרת המקשה עלינו לעבוד על מצוקות המדכא היא - למי אתה הולך לספר? ליועץ  האוהב שלך,  שחושב שאתה נפלא? האם אתה יכול לספר לה או לו, שאתה שונא כמה אנשים, שאתה פוחד ובז להם, פשוט מפני שהם שייכים לקבוצה מסוימת? אתה תהיה מוכן לשים את חייך בידי היועץ שלך, אבל לא תבטח בו או בה בקשר לחומר הזה. אתה לא מרגיש  שאתה יכול לבטוח בו או בה שיזכרו להפריד בין החומר לבינך.

יש לנו קושי לחשוף את המקומות בהם הושחתנו על ידי מצוקות שנוגעות לאנשים אחרים, אבל אנו הושחתנו. כולנו הושחתנו. קרוב לודאי שלכל אחת מאתנו יש חומר מדכא על חלקים ניכרים של אוכלוסיית העולם. מי איננה חלק מקבוצת החברות שלכן? אתן יודעות מי אינה שייכת ואתן גם יודעות למה. כולנו נושאות חומר זה ועדיין לא  מצאנו דרך איך להתמודד אתו כך שנוכל להגיע ליחסים שיהפכו את חיינו מלאים כפי שאנו רוצות שיהיו. לכן, חשוב לנו לעשות את העבודה הזאת.

הרשו לי לחזור: אני יודע שאתם נושאים חומר זה. ואני יודע שפעלתם לפיו. אני מצטער שאתם נושאים אותו. אני מצטער שהוא יצא משליטתכם. בכל מקרה, שיקולים אלה הנם משניים, למי שאתם וכמה שאתם טובים. כל בלבול בין המצוקות האלה לביניכם, הוא טעות .

שחרור עצמנו מהמצוקות האלה, כמובן שזה כל מה שאנו רוצות. אנו רוצות חיים גדולים ומשמעותיים. אנו רוצות להיות מסוגלות לדבוק בכל בן אדם בעולם ולהתייחס אליו  או אליה, כאילו היא התאומה שלנו, מפני שאיך שלא נחשוב על זה, כל אדם הוא בדיוק כמונו. ואין אנו יכולות לעשות זאת כל עוד החומר הזה דבֵק בנו.

 

Hebrew Translation of "The Universality of Oppressor Recordings" - Tim Jackins - Present Time – October 2003

Copyright 2002 © by Rational Island Publishers

 

All rights reserved


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00