המאבק להיות אנושי באופן מלא

דברים שנאמרו על-ידי טים ג'קינס בסדנת 'מורים ומנהיגים' בבוסטון – מסצוסטס, ארה"ב

פורסמו ב-"פרזנט טיים" - ינואר 2003

תרגום: אביחיל רחמים     עריכה: מיכל רוזנצויג-גופר        עריכת לשון: אסתי כהן

 

להיות אנושיבאופן מלא

המטרה הסופית של יעוץ הדדי היא שכל האנשים יוכלו להיות אנושיים באופן מלא, להיות לגמרי מי שאנחנו. עלינו לשמור מטרה זו במוחנו, בכל צעד לאורך הדרך. השגת מטרה זו, תבטיח את חיסולםשל כל הדיכויים.

חלק מהאנשים שלפני זמן רב היו פעילים ביעוץ הדדי, כבר אינם נמצאים ביעוץ הדדי. אני חושב שאחדים מהם בטח הבינו איך לפרוק את המצוקות שהיו הורגות אותם במהירות, הסירו אותן מדרכם ואחר כך התפשרו. זה היה מספיק טוב. הם טיפלו בדברים שהכי הפחידו אותם, המצוקות שהיו מובילות אותם לקצה גבול יכולת הקיום שלהם, ואחר כך יכלו לחיות חיים נעימים.

רבים מאתנו יכולים לעזוב כעת את היעוץ ולחיות חיים נעימים. אך רובנו אינו יכול להסתפק בכך. אנחנו יודעים שאפשר להשיג יותר. ישנן יותר אפשרויות עבור המין האנושי ועבור החברות שלנו ממה שראינו שבוצעו הלכה למעשה אי פעם. בני האנוש הגו הרבה רעיונות טובים ואנחנו יודעים שיהיו עוד. להיות אנושי הוא יותר ממה שהספקנו להתנסות בו עד כה.

רוב חיינו נוטים להיות טובים, גרסה מתונה של חיים. זו בעיה. את מתונה. אתה מתון. אני מתון. פרקנו הרבה מצוקות וכמה מהן הצלחנו להשאיר מחוץ לקהילת יעוץ הדדי. אך עם זאת איננו לגמרי חיוניים כפי שיכולנו להיות. איננו נהנים ממלוא היתרונות שלנו האחד מהשניה ומעצמנו.

בכוונתנו להנות ממלוא יתרונותינו. אנחנו בדרך לשם. אנחנו יכולים להקשיב לטון שלנו בסדנאות ולשים לב שהוא משתפר משנה לשנה, - ככל שאנשים מתקדמים הזמזום בחדר חי יותר.

אני רוצה לאתגר אתכן להמשיך להלחם עבור הכל, ולא להתפשר על גרסה טובה ומתונה של עצמכן או של חייכן גם אם הם הדברים הכי טובים שראיתן עד עתה. לרובנו יש חיים טובים יותר משציפינו מעולם, אך איני רוצה שתוותרו על כל השאר משום שאני יודע שיש הרבה יותר מזה. אתן יודעות שיש הרבה יותר מזה. אתן עלולות לחשוש שזו אשליה – כל הספקות העצמיים והרגשות השליליים לגבי עצמכן מצטופפים לכן בראש – אך יש לי חשד שאתן יודעות. אני חושד שיש לכן הצצה כלשהי על כל מה שעוד יכול להיות בחייכן ובמוחכן. אנחנו נצטרך להלחם כנגד המצוקות שלנו על מנת להחזיר לעצמנו את הכל. זה אומר לנסות להיות, בסשנים שלנו, עד כדי כך גדולים, עד כדי כך עצמנו במלואנו.

 

שימוש מלא בתהליך הפורקן

אנחנו עדיין לומדים להשתמש בתהליך הפורקן. אנחנו עדיין נאבקים להשיג שליטה על תהליך הריפוי הזה אשר נלקח מאתנו. רבים מאתנו פורקים טיפ-טיפהושמחים שהגיעו כה רחוק. לאחרים מאתנו היו סשנים או יעצו בסשנים שבהם קורה הרבה יותר. ברגעים אלה אנו עשויים להרגיש שהתהליך יצא מכלל שליטתנו. ניסינו שיהיה לנו פורקן נחמד ומתון ולא עלה בידינו. משהו נפתח. הדרך הטובה ביותר בה אני יכול לתאר זאת היא "חוסר נוחות מושלם". יש משהו שאנחנו לא ממש מסוגלים לשאת אותו, ולא ממש מסוגלים לחיות אתו. משהו מלא וחי נמצא בנקודה זו. לו יכולנו היינו בורחים ממנו, אבל אנחנו לא ממש רוצים לעשות זאת. משהו נפתח. והוא מלא חיים.

ברגע הזה התהליך הוא לגמרי שלנו. אנחנו יודעים שזה נכון, אך כמעט שאיננו יכולים לסבול זאת. הזרם נושא אותנו הלאה. אנחנו יוצאים מהסשן הזה ויש משהו שונה. אין אנו יודעים את הפרטים.

היה לי צרור מצוקות פיזיות מוקדמות וכאשר סשן בנושא זה פעל היטב, ראיתי צבעים – הכל היה בצבעים. יכולתי לראות צבעים גם קודם, אני יודע שראיתי צבעים קודם, אבל עכשיו הכל היה  צבעוני! איני יכול לתאר טוב יותר מה היה ההבדל, אך בפירוש זה היה שונה. חלק מהמצוקות זזו, סרו מדרכי, ובדרגה אחת יכולתי לראות את החיים באופן יותר בהיר.

 

נלחמים עבור עצמנו

אני רוצה שכולנו נלחם על שימוש מלא בתהליך הפורקן. ואני רוצה שתלחמו עבור עצמכן. אתן היחידות שיכולות להלחם עבורכן הכי טוב. כולנו נוטים לחכות למישהו שילחם עבורנו, שיספק את ההקשר או הסתירה הנכונים. יתכן שהיו זמנים כשהיינו זקוקים לזה, אך עכשיו זה מאחורינו. כולנו יכולים להשתמש בבעלות ברית, אבל רק דפוסים הם שגרמו לנו שלא להלחם עבור עצמנו, בתירוץ שאנו מחכים ליותר משאבים.

כדי שחברה תשתנה כך ושלכל אחת ואחד תהיה הזדמנות טובה לחיים טובים, אנחנו זקוקים לכן - לכולכן. זה אומר שתצטרכו להלחם קשות עבור עצמכן. לא משנה מה יעמוד בדרך, תצטרכו לאתגר אותו. עליכן להתעמת עם כל אי הנוחות וכל מה שעוצר אתכן.

אני רוצה לאתגר אתכן שלא להיות ביישניות וזהירות. בסופשבוע זה אינכן צריכות להיות זהירות לגבי אף אחת מהמצוקות שלכן. לא איכפת לי מה קרה לכן– זה לא משנה. לא איכפת לי כמה אתן פגועות – כל אחד ואחת ראויה להחלים ממה שקרה לו או לה.

כל אחת יכולה להחלים. כל אחת ואחת צריכה להאבק בכל ישותה כדי לעשות זאת, להיות שוב חלק מכולנו. כל אחת מאתנו צריכה להחליט זאת, או שנישאר קטנים.

עליכם להלחם עד כדי כך חזק עבור עצמכם, אך אין זה עוסק רק בכם. זה עוסק בכולנו. כולנו צריכים לראות אחד את השניה מקבלים על עצמם את המאבק הזה. אם אנחנו יכולים לעשות זאת למען עצמנו, כולנו נוכל להילחם חזק יותר האחת למען השני ולמען נושאים גדולים יותר. זה זהה להתמקדות שלנו במאבק נגד גזענות כלפי אנשים בעלי מורשת אפריקאית. אין זה מאט את הקצב של אף חלק אחר במאבק שלנו – אלא יבהיר את השלבים האחרים ויאיץ את המאבק נגד גזענות מכל הצדדים. ככל שאנו מקבלים על עצמנו את המאבק במצוקות שלנו, כך יואץ כל דבר אחר. אין כאן קונפליקט או סתירה כלל. אם נאמר לנו שאנחנו מרוכזים בעצמנו, זוהי רק אחת מההקלטות שמבלבלות אותנו. ישנן מצוקות שיכולות לעשות אותנו למרוכזים בעצמנו, אך להלחם עבור עצמנו נגד המצוקות שלנו זה שונה לגמרי. אם אינכם יכולים להלחם עבור עצמכם, זה בגלל שנפגעתם. לחימתכם עבור עצמכם היא מלחמה בפגיעות אלה ואינה מנוגדת לאינטרס של אף אחד.

 

 

Hebrew Translation of "The Struggle to Be Fully Human" - Tim Jackins - Present Time – January 2003

Copyright 2002 © by Rational Island Publishers

 

All rights reserved


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00