יושרה  ואומץ

הרווי ג'קינס, "פרזנט טיים", יולי 1995

 תרגום ועריכה : מיכל רוזנצויג גופר-  עריכת לשון : אסתי כהן

המין האנושי שלנו הנו מין נפלא. יש לנו יכולת עצומה להיות אינטליגנטיים. אנחנו "טובים" באופן עמוק. יש לנו הכוח לארגן את היקום סביבנו כך שיתמוך במטרות שלנו.

הוענקו לנו שתי תכונות מולדות שלדעתי יש להן חשיבות מיוחדת בתקופה זו. מאפיינים אלה הם יושרה (הגינות ועשיית הדבר הנכון בלי להתחשב בנוחות או נוחיות) ואומץ (עשיית הדבר הנכון בלי להתחשב ברגשי פחד, תאוות בצע, מבוכה או השפלה). יצור אנושי חדש, שיטופל בכבוד וברכות ויסופק לו מידע נכון על הסביבה, יתחיל ויישאר אדם בעל יושרה ואומץ רב.

דפוסים של חוסר יושר ופחדנות הוקעו לפני דורות אחדים על ידי החברה. הידרדרותה של החברה הנוכחית (קפיטליזם) הובילה הפצה מכוונת של חוסר יושר ופחדנות – האוכלוסייה ניתנת לניצול ביתר קלות כשאנו נשלטים על ידי פחדנות ורציונאליזציות.

בחברה מדכאת זו התנהגויות של פחדנות בלתי מודעת וחוסר יושר שאינו מאֻתגר נוטות לפלוש לכל פעילות. אם לא נהיה זהירים הן תחלחלנה לתוך ה"ייעוץ ההדדי". ננהג בחוכמה אם נשים לב האם פועלים אנו באומץ  ויושרה בסשנים שלנו בייעוץ, בעודנו חותרים למטרה שרק חשיבה הגיונית ועיסוקים תומכי חיים במודע ינחו אותנו.

רובנו קבלנו על עצמנו אותו חלק בתיאוריה המצהיר שאל לרגשות להנחות את פעילותנו ושנכון  לפעול  על פי החשיבה ההגיונית שלנו. נוכל להשגיח שלא ניפול בפח ונדחה כיוונים מצוינים משום "שיש הרגשה שהם קשים מדי", או שנדקלם הצהרות כגון "אני לא מרגישה כך", (כשבתור נועצות אנחנו מונות את הסיבות הרבות שבגללן לא נעשה את הדבר הנכון, יתכן שזה מתוך תקווה לא מודעת שאם נשמיע את "הסיבות" האלה נאמרות בקול רם יתברר שהן תירוצים שיש להסירם לטובת היושרה שלנו. עלינו לזכור שלצאת להגנתן כאילו הן "החשיבה שלנו", הופך את הייעוץ על פניו: לדקלום של המצוקה וחיזוקה תוך כדי התהליך.)

אנחנו, מנהיגים ומנהיגות בייעוץ, למדנו להסתכן בתחושות של מבוכה כשאנחנו מזמינים הערכה וחיבה מאנשים אותם אנחנו מנהיגים. אנחנו עושים זאת במטרה להגביר את יעילותנו כמנהיגים. למה יותר קשה להציע את עצמך למשרה תוך הצהרה פומבית שאת שיטת הכלכלה הנוכחית יש להחליף בשיטה שתשרת את כל בני האדם על כדור הארץ?

מנהיגות אחדות בייעוץ להערכה מחדש כבר פעלו נפלא בתחומים רבים, כולל מתן דוגמא של יושרה ואומץ בנושאים מוגבלים ועניינים קטנים. אנחנו זקוקות ליותר מנהיגות שירימו קולן בנועזות ובבהירות אל האוכלוסייה שאינה בייעוץ. מנהיגות שאינן מהססות לפעול בעולם הרחב, שיכולות לקחת חלק במאבקים פוליטיים בלי להסתיר את העובדה שהן בעלות עקרונות. עלינו ללמוד ליזום בתחומים בהם הלחצים של החברה מעודדים חוסר מעש או "שאחרים יעשו זאת". עלינו לשתף, בצורה נחרצת, את העולם כולו בייעוץ להערכה מחדש.

נראה לי שהחזית הגדולה הבאה בהגחתנו היא להעז להכריז על היושרה והאומץ המולדים שלנו. אני מאמין כי בעשותנו כן נגלה דרכים בהן בעיות בלתי פתורות של העולם עשויות להיפתר מהר ובהחלטיות. אם נוכל להיות לגמרי ישרים עם עצמנו ולפעול מתוך האומץ המולד שלנו יתרת דרכינו להגחתנו המלאה עשויה להיות מסלול של שמחת ניצחון מואץ. 

 

כיצד נוכל לארגן את הייעוץ שלנו שיתקדם בהחלטיות בכיוון הזה?

- נוכל ללקט דוגמאות של אומץ נותנות השראה מכל התרבויות בהווה ובעבר.

- כנועצים נוכל לאתגר את עצמנו בעזרת הדוגמאות הללו.

- בסשנים ובקבוצות התמיכה נוכל לסקור ולפרוק שוב ושוב את כל החוויות שלנו מהעבר, הן אלו שבהן נהגנו באומץ והן אלו שבהן נכשלנו לפעול כך.

- כל אחת מאתנו יכולה להציב לעצמה מטרה להיות ישרה באופן מוחלט ביחסינו עם אחרים. אנחנו יכולות להיות בעלות דרישות גדולות ביותר בתחום של יושר עם עצמנו. (כדי להוציא זאת לפועל יידרש אומץ, וכדי להיות אמיץ יידרש היושר הרב ביותר.)

- נוכל להוסיף לרשימת השאלות שלנו כיועצים שאלות כגון, "האם אתה לגמרי ישר עם עצמך כשאתה אומר את זה?" (בעודנו מקפידים שלא למעוד לשיפוטיות או חוסר הערכה).

- כנועצת, נוכל לשאול את עצמנו בסשן שלנו שאלות כגון "האם אני לגמרי ישרה עם עצמי כאן ? נוכל להתנסות בכך על ידי הצהרות כגון, "אני מרגישה מאוד מפוחדת, אני כנראה בדרך הנכונה, כי אחרת הפחד לא היה מתמוסס."

- אנו יכולים לסלק פחד או כל רגש כואב אחר מלשמש בסיס לקבלת החלטות סופיות או בסיס לפעולה. הישרדות היא שיקול נחוץ ובעל ערך בקבלת החלטות, אבל "לשאיפה להימנע להרגיש פחד" אין מקום בשום החלטה חשובה.

  אלו הן אחדות מהצעותיי. מה הן ההצעות שלכן? אנא צרו איתי קשר בעקבות מה שאתן מגלות תוך כדי עבודה בתחום הזה. 

 

 

Hebrew Translation of "Integrity and Courage" - Harvey Jackins - Present Time - July 1995

Copyright 2002 © by Rational Island Publishers

 

All rights reserved


Last modified: 2022-12-25 10:17:04+00